Úvod / Články / Ako účinne vyčistiť sklo? S týmito čistiacimi prostriedkami to zvládnete
Tlačiť

Ako účinne vyčistiť sklo? S týmito čistiacimi prostriedkami to zvládnete

Pri čistení sklenených povrchov sa stretávame s problémami, ako sú šmuhy či nedostatok lesku. V článku sa dozviete, ako správne vyčistiť rôzne sklenené povrchy.

Ako účinne vyčistiť sklo? S týmito čistiacimi prostriedkami to zvládnete

Klasické sklo

Pri klasickom skle, napríklad pri oknách, vám stačí voda s čistiacim prostriedkom na sklo. Odstráňte nečistoty a následne použite leštidlo. Používajte leštidlá s obsahom alkoholu, pretože práve ten pomáha pri odparovaní leštidla z povrchu a zabraňuje tak nepekným šmuhám. Môžete použiť napríklad LUSK – 440 ml prípravok na sklené povrchy.

 

Pieskované sklo

Pri čistení pieskovaného skla musíte byť opatrní, lebo ho nesprávna údržba môže poškodiť. Pieskované sklo je často súčasťou dvier či okien. Jeho povrch je nenáročný na čistenie, no vyžaduje precíznosť. Po umytí ho treba vytrieť do sucha, lebo sklo schne pomerne dlho. Vyhýbajte sa používaniu abrazívnych výrobkov. Čistite teplou vodou, nepoužívajte saponáty alebo prostriedky, ktoré veľmi penia, lebo môžu na povrchu zanechať nepekné mapy.

 

Sklenené dvere

Či už ide o celosklenené dvere, pieskované sklo, alebo kombináciu skla a dreva, umývajte ich teplou vodou a utierkou z mikrovlákna. Medzi obľúbené výrobky patrí napríklad tento čistiaci prostriedok s rozprašovačom na sklené povrchy.

 

Grafosklo

Vyžaduje si rovnakú údržbu ako celosklenené dvere. Keďže ide len o grafiku zalaminátovanú medzi dvoma sklenenými doskami, nemusíte sa obávať toho, že by ste dizajn pri čistení poškodili.

 

Monitory a elektronika

Pri čistení obrazoviek, objektívov či televízorov musíte byť veľmi opatrní. Na čistenie používajte len špeciálne antistatické utierky a špecializované prípravky. Nepoužívajte vodu ani saponáty, lebo môžete elektroniku neodvratne poškodiť. Jedným z vhodných prostriedkov je napr. ALTUS Beris s antistatickým účinkom.

 

Krbové sklo

Krbové sklo si vyžaduje čistenie nielen zvonka, ale aj zvnútra. Čistenie vonkajšej strany je nenáročné, sklo treba často iba naleštiť. Vnútorná strana sa časom zašpiní od sadzí, a tak nám zabraňuje vo výhľade na pukotajúci ohník. Nečistite sklo, pokiaľ nie je poriadne vychladnuté!

Existuje niekoľko trikov a domácich rád, ako na to. Niektorí hovoria, že čistenie popolom alebo klasickým saponátom pomáha, no domáce rady môžu s odstupom času spôsobiť škody na čistených povrchoch. Treba preto používať špecializované prípravky, ktoré nanesiete, necháte pôsobiť a utriete. Nezabúdajte, že povrch treba utierkou potom doleštiť. Niektorí odporúčajú novinový papier. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob, nepoužívajte mastný letákový papier, ale klasický novinový.

 

Kúpeľňové zásteny

Najväčším problémom kúpeľne a sprchovacích kútov je vodný kameň. Aj keď sa vám totiž zdá byť zástena po naleštení čistá, pri prvom kontakte s vodou sa usadený vodný kameň znova objaví. Treba preto používať špeciálne čistiace prostriedky na odstránenie vodného kameňa, ktorými sklo vyčistíte, a potom ho následne treba vyleštiť. Na odstránenie vodného kameňa je veľmi účinný PULIRAPID EXTRA s rozprašovačom na hrdzu a vodný kameň alebo hociktorý výrobok z rady Pulirapid.

 

Sklokeramická varná doska

Aj keď je jej údržba značne jednoduchšia ako čistenie klasického sporáka, musí byť pravidelnejšia, ak chcete zachovať jej pekný vzhľad a vyhnúť sa šmuhám a poškodeniu. Dosku by ste mali po každom použití utrieť. Ak vám počas varenia niečo vykypí, okamžite odstráňte nečistoty vlhčenou utierkou alebo jemnou špongiou. Za žiadnych okolností nepoužívajte drôtenky alebo ostré predmety na odstránenie nečistôt! Po tom, ako doska vychladne, čo netrvá tak dlho, pretrite ju vlhkou handričkou, prípadne vyleštite prostriedkom na sklo. Nepoužívajte však abrazívne prostriedky na čistenie rúry. Nenechajte špinu zaschnúť a určite na nej opakovane nevarte, lebo čistenie bude potom náročnejšie.

 

Nech ide o akýkoľvek sklenený povrch, musíte myslieť na to, že sklo je jemný materiál, a preto pri jeho čistení netreba používať silu, ale cit. Ak si nie ste istí, aké čistiace prostriedky používať, v Kamiku vám radi poradíme. grin

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.